Finsko, překrásná země tisíce jezer a já měla možnost se opět vrátit po tolika letech. Znovu vychutnat to kouzlo podzimního severu. Horký vzduch pravé finské sauny, přátelské přijetí zdejších obyvatel a nesmírnou krásu úžasného přírodního úkazu, jakým je polární záře….
Ptáte se, kde jsem se tam vzala?
To bylo tak :D. Když se psal podzim roku 2017 a konal se zde v České republice vůbec první Mezinárodní kongres lesních pedagogů (lesnicky vzdělaných lidí, kteří mají speciální kurz na zážitkovou formu výuky dětí s touto tématikou) a kde si navzájem všichni předávají své nápady, zkušenosti a rozvíjí svoje dovednosti v této oblasti, byla jsem u toho, když mi v uších zaznělo: „A příští rok se na Vás těšíme na dalekém severu v prostředí národního parku Pikku-Syöte“….WOW….Já tam prostě chci a musím jet, řekla jsem si a už jsem si také představovala, jak se tam budu prezentovat.
A protože vesmírné zákony fungují dokonale, tak jsem začátkem října roku 2018 seděla v letadle a těšila se na další životní dobrodružství. Každý den byl plný zajímavých workshopů, přednášek, výtečného jídla ze sobího masa, saunových večerů a přátelských hovorů s lidmi z různých zemí. Nejvíce jsem se těšila na tvořivou dílnu, pod vedením finských lektorek, kde jsme si vyráběli závěs na dveře z rašeliníku, borových větví a šišek.
Zde přikládám i inspiraci z dílen samotných lektorek.
A co jsem tam tedy dělala já?
S kamarádkou jsem představovala aktivitu, kterou si můžete zahrát i s dětmi doma nebo někde v lese. Potřebujete k tomu dřevěné kuláčky, případně stačí papírky, pastelky nebo fixy a dva týmy nadšenců ochotných spolupracovat, bavit se a malovat. Ideálně 2 skupinky po 5-15 dětech, ale klidně si to můžete dát doma dva na dva nebo tři na tři :). Každá skupinka musí pracovat samostatně a měla by být od sebe vzdálena tak, aby se navzájem nerušila a neslyšela.
V čem tvořivá aktivita spočívá?
Zadáním je, že mají účastníci prostřednictvím obrázků nebo emotikonů, které znají z mobilních zařízení utvořit větu, kterou pak bude hádat druhá skupinka. Na každém kuláčku (papírku) je tedy jeden obrázek, který představuje jedno slovo. Tematicky je dobré vždy děti nasměrovat. Od nás třeba dostaly zadání, že mají sdělit nějakou informaci o lese, zvěři, případně vztahu k nim.
A necháte je tvořit…….
Bylo těžké v dospělých lidech opět vzbudit dětskou kreativní duši, ale když se nám to podařilo, všichni jsme se dost nasmáli a nakonec se aktivita velice líbila i dospělým. Když měli všichni namalováno a kuláčky byly seřazeny tak, jak jdou slova ve větách po sobě, přizvali jsme nejprve jednu skupinku, ať jde hádat k té druhé. Ti co malovali, mohli lehce napovídat hádajícím, ale nesměli říkat konkrétní slova. Když skupinka větu uhádla, došlo k výměně. Tato tvořivá aktivita je výtečná tím, že rozvíjí schopnost kreativity, komunikace, týmové práce mezi účastníky a ještě se u ní dobře pobavíte a nasmějete.
A teď trochu hádanky pro Vás :)
Co se kolegové snažili předat za informaci ? Posuďte sami….schválně, zda se Vám to podaří rozluštit. Budu se těšit na Vaše odpovědi, které mi můžete psát do emailu nebo kontaktního formuláře, kterého najdete pod ikonkou kontakt na těchto stránkách.
S láskou Vaše tvořivá hajná Stáňa